Jan Chryzostom Pasek - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jan Chryzostom Pasek urodził się około 1636 r. w okolicach Rawy Mazowieckiej w rodzinie szlacheckiej herbu Doliwa. Pochodził z drobnej szlachty, która utrzymywała się z dzierżaw. Nieznany jest nam młodzieńczy okres życia pisarza. Całą resztę znamy z jego jedynego, opartego w dużej mierze na własnych przeżyciach, dzieła – Pamiętnikach. Lata wczesnej młodości pozostają tajemnicą, bowiem nie zachowały się początkowe karty pamiętnika.

Jak sam Pasek wyznaje, kształcił się w kolegium jezuickim w Rawie. Wiadomo, że wcześnie znalazł się w wojsku i w latach 1656-1666 służył pod komendą Stefana Czarneckiego. Walczył ze Szwedami, Węgrami, Moskwą, uczestniczył także w wyprawie Czarneckiego do Danii. Podczas rokoszu Lubomirskiego opowiedział się po stronie króla, mimo że był wrogo nastawiony do Francuzów, a w szczególności do Marii Ludwiki i jej otoczenia. Do ważniejszych wydarzeń w życiu Paska należał także udział w elekcjach Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Augusta II oraz dowodzenie podjazdem pospolitego ruszenia przeciwko Turkom. W rodzinne strony powrócił Pasek w roku 1667, ożenił się wówczas z wdową Anną z Remiszewskich Łącką, matką sześciorga dzieci. Własnego potomstwa pisarz nie doczekał się. Osiadł na wsi w Krakowskiem i wiódł odtąd żywot ziemiański, utrzymując się z dzierżawienia wsi i dożywocia żony. Nie należy jednak sądzić, że było to życie spokojne – Pasek był znanym pieniaczem i awanturnikiem, procesował się, między innymi, z właścicielami dzierżawionych dóbr. Za pogwałcenie spokoju publicznego (pobicie szlachcica, najazd na dwór) pięciokrotnie skazano go na banicję, a roku 1700 także na infamię (utratę czci i dobrego imienia).

I. Chrzanowski, znawca literatury staropolskiej, tak krytycznie wypowiadał się o Pasku:
Bo też był to człowiek żywy i ruchliwy, porywczy i gwałtowny, w gorącej wodzie kąpany; wesoły, jowialny, gadatliwy, pełen animuszu rycerskiego i fantazji, ale o głowie ciasnej i sercu małym; pieniacz, chciwy grosza i procesujący się o byle co po całych latach, choćby o jedną głupią krowę; do tego pijak, awanturnik, zawadiaka, kłótnik.


Nie cieszył się więc Pasek dobrą opinią, inaczej stało się jednak z jego dziełem. Spisane u schyłku burzliwego życia pamiętniki (gdy kończył pracę nad nimi, dobiegał już prawdopodobnie sześćdziesiątki). Współcześnie Pamiętniki znane były jedynie w rękopisie i do naszych czasów zachowały się w XVIII-wiecznym odpisie. Z tej uszkodzonej (nie zachowało się pięćdziesiąt początkowych kart) kopii wydał je w 1836 r. Edward Raczyński.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie ważniejszych fragmentów
2  Pamiętnik jako gatunek
3  Streszczenie całościKomentarze
artykuł / utwór: Jan Chryzostom Pasek - życiorys


  • Świetny tekst, ale można dopatrzyć się pewnych nieścisłości. Jan Chryzostom Pasek nie tylko przebywał na ziemi krakowskiej. Przebywał także w Olszówce Starej oraz w Smogorzewie. Także udział pamiętnikarza w wojnach 1656 - 1666 także nie daje pełnego obrazu. Pamiętnikarz uczestniczył aktywnie w kampaniach wojennych w początkowym okresie wojny do 1661 roku. Po tym roku nie bierze udziału już w wojnie (za wyjątkiem wojny domowej króla Jana Kazimierza z Jerzym Lubomirskim), ponieważ dostał znaczną sumę pieniędzy. Uczestniczył on bowiem w poselstwie do cara z polecenia Litwinów.
    Marcin (marcin.,mizera {at} onet.eu)

  • super.ale szukam więcej dokładniejszych informacji.gdzie mieszkał,dzie zmarł gdzie został pochowany? wszystko dlatego że sam mieszkam niedaleko Rawy Mazowieckiej iTomaszowa i w dzieciństwie słyszałem że został nagrobek jego rodziny.jeśli ktoś może mi pomóc-będe wdzieczny
    PIOTR (piotr.dlugosz12 {at} op.pl)

Tagi: